Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest popularnym pupilem. Przez swoje małe rozmiary jest dobrą opcją dla tych, dla których nierealne jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada zbyt dużych wymagań, jeśli chodzi o żywienia – jest zwierzakiem żywiącym się roślinami, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej można wzbogacać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zapewnić śwince stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej z podłożem oraz potrzebnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej możemy zakupić standardową klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy z pewnością w każdym sklepie zoologicznych lub online. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, ponieważ zwierzęta te nie lubią się wspinać. Dlatego istotna jest wielkość dna klatki. Dno klatki zwykle jest plastikowy, a pręty z metalu. Najmniejszym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy wybrać klatkę o większym rozmiarze, w szczególności jeśli planujemy trzymać tam kilka zwierząt.Istotnym jest, żeby pręty klatki nie były rozstawione zbyt szeroko, gdyż może to grozić zaklinowaniem się świnki morskiej między nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się wyłożyć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj podłożem klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i dobrze nadają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest fakt, że pylą oraz wysypują się z klatki. Alternatywą może być granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, jednak jest nieco twardawy w porównaniu do trocin. Ponadto są dostępne maty dla gryzoni, z którymi nietrudno zadbać o czystość w klatce, jednak ich minusem jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie uwielbiają.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Aby uprzyjemnić klatkę swojej świnki morskiej należy umieścić w niej potrzebne akcesoria, a w szczególności domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka będzie czuć się bezpieczna, gdyż będzie miała norkę, gdzie może schować się na odpoczynek albo ochłonąć, gdy po raz pierwszy przeniesiemy ją do nowego miejsca.

internetowy sklep zoologiczny https://www.krakvet.pl/