Długość snu a efektywność treningu

Długość snu a efektywność treningu

Sen potrzebny jest każdemu z nas. Dużo mówi się o tym, żesen a trening to najmłodsze dzieci – noworodki i niemowlaki potrzebują go najwięcej. I faktycznie jest on im potrzebny do prawidłowego rozwoju. Jednak tak naprawdę każdy, nawet osoby dorosłe potrzebują odpowiedniej ilości snu, aby dobrze czuć się w ciągu dnia, a organizm prawidłowo funkcjonował. Ile snu potrzebuje osoba dorosła i w jaki sposób sen wpływa na wydajność organizmu?

Jak długo trzeba spać, aby się wyspać?

Jak to zostało wyżej wspomniane, najwięcej snu potrzebują małe dzieci. W przypadku noworodków może być to nawet 17 godzin w ciągu doby. Z wiekiem zapotrzebowanie na sen się zmniejsza i już dwulatek będzie potrzebował około 11 godzin snu. W przypadku dorosłych ludzi – w wieku od 18 do 64 lat zapotrzebowanie na sen plasuje się w przedziale od 7 do 9 godzin. Trzeba tutaj jednak zaznaczyć, że duże znaczenie dla naszego organizmu ma nie tylko długość snu, ale także jakość i efektywność nocnego wypoczynku. Dlatego należy zapewnić sobie optymalne warunki dla snu. Chodzi tutaj między innymi o wygodne łóżko, odpowiednią temperaturę w sypialni. Dobrze jest też wyciszyć i zaciemnić pomieszczenie, w którym się śpi. Pozwoli to zminimalizować ryzyko wybudzania się w czasie snu. Dla komfortu snu warto też zadbać o swoją dietę, a także pilnować pory ostatniego posiłku. Zaleca się, by był on spożywany kilka godzin przed położeniem się spać. Wówczas układ trawienny nie pracuje tak intensywnie i nie przeszkadza w szybkim zaśnięciu.

Jak sen wpływa na wydajność organizmu?

siła treningu

W czasie snu, zwłaszcza podczas fazy REM, czyli snu głębokiego, następuje regeneracja organizmu. Chodzi tutaj zarówno o ciało, jak i psychikę. Dla osób uprawiających sporty, sen jest niezwykle ważny z wielu powodów. Wspomniana regeneracja organizmu jest ważna, ale to nie wszystko. W czasie fazy REM w ciele zachodzi też do syntezowania białek w komórkach i wzrostu masy mięśniowej. Odpowiedzialne za to są hormony, które uwalniane są właśnie w czasie nocnego wypoczynku. Wpływają one także na wzmocnienie kości. Sen wpływa także korzystnie na pracę układu trawiennego i proces metabolizmu tkanki tłuszczowej.

Efektywność treningu
SIŁA 83%
ENERGIA 100%
MOC 90%